LISTA GROBÓW WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH
NA CMENTARZU PARAFIALNYM WE WRONKACH
Z LAT 1945–1956
Do dnia dzisiejszego na cmentarzu parafialnym we Wronkach na łączną liczbę 268 grobów więźniów politycznych z lat 1945–1956 tylko 37 jest trwale oznakowanych, to znaczy, że posiada nagrobek wraz z tabliczką z napisem: „Grób chroniony. Więzień Wronek, ofiara politycznych represji okresu stalinowskiego”. Istnieje kilka okoliczności, które wpłynęły na brak upamiętnienia większości omawianych tu grobów. Po pierwsze w okresie PRL-u z powodów politycznych groby te nie były objęte ochroną, po drugie przeważająca część rodzin zmarłych więźniów z różnych przyczyn nie prolongowała pokładnego, a po trzecie ograniczona powierzchnia cmentarza parafialnego (do roku 1992 jedynego w mieście) spowodowała, że po upływie 20 lat w nieopłaconych grobach zaczęto chować inne osoby. W ten sposób trwające od początku lat 70 ubiegłego stulecia systematyczne skopywanie grobów więźniów politycznych doprowadziło do zatarcia wiedzy o ich lokalizacji.
Podstawą do przygotowania zamieszczonej tu listy grobów była „Księga pokładnego od roku 1946” znajdująca się w Archiwum Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej we Wronkach. Dzięki szczegółowej lekturze powstałych w niej zapisów udało się odnaleźć położenie aż 208 grobów, w tym potwierdzić umiejscowienie 37 dotychczas znanych. Należy przy tym nadmienić, że niektóre z poszukiwanych zapisów były wtórnie zaklejone paskami papieru w celu odnotowania na nich informacji o kolejnych pochówkach.
Wymienione w liście nazwiska i daty życia zmarłych więźniów zostały zaczerpnięte z opracowanej przez Janinę Okoniewską i Wandę Pierzchlewiczową „Listy zmarłych więźniów Zakładu Karnego we Wronkach z lat 1945–1956” opublikowanej ostatnio w drugim wydaniu: „Powrotu do Wronek. Więzienie narzędziem politycznych represji w latach 1945–56”. Niemniej lista grobów w przeciwieństwie do listy zmarłych więźniów nie została ułożona alfabetycznie, ale według kolejności w księdze pokładnego.
W związku z tym, że w ostatnich latach został sporządzony nowy inwentarz cmentarza parafialnego (w systemie GROBONET2.6®), na potrzeby niniejszej listy musiała powstać konkordancja zawierająca wykaz dawnych sygnatur usytuowania grobów i odpowiadających im nowych. Podane w opisie współrzędne grobów składają się z trzech rodzajów informacji zawierających: symbol sektora oraz numery rzędu i grobu. Z kolei pełna lista zawiera w opisie: liczbę porządkową (przeniesioną tu z listy Okoniewskiej i Pierzchlewiczowej), nazwisko z imieniem, daty życia, podaną w nawiasie dawną sygnaturę, aktualną sygnaturę oraz podane w nawiasie nazwisko osób pochowanych w omawianych grobach na przestrzeni lat 1971–2018. Oprócz tego kursywą w tabelce oznaczono opisy 37 grobów z pomnikami.
W celu ustalenia lokalizacji któregoś z 208 grobów należy z podanej poniżej listy zaczerpnąć współrzędne i przy ich pomocy następnie odszukać właściwy grób na planie cmentarza w systemie GROBONET2.6®. Można także użyć dostępnej w tym systemie wyszukiwarki i wprowadzić do niej pobrane z listy nazwisko z imieniem, to, które zostało umieszczone w nawiasie z dopiskiem „ostatni pochówek”. Wszystkie groby na cmentarzu parafialnym we Wronkach można przeglądać, jak już wcześniej wspomniano w systemie GROBONET2.6® pod tym linkiem: http://wronki.artlookgallery.com/grobonet/start.php?id=form
Na koniec należy zaznaczyć, że w pewnych rzędach z pochówkami więźniów politycznych liczba obecnych grobów nie zawsze dokładnie pokrywa się z liczbą grobów z lat 40 i 50 ubiegłego wieku. Stan taki powstał m.in. wskutek skopywania starych grobów i niezachowywania równych odstępów między nowymi oraz ze stawiania podwójnych nagrobków o różnej szerokości.
Dodatkowe informacje o więźniach politycznych pochowanych we Wronkach, a szczególnie fotografie nagrobków można znaleźć w tekście Bożeny Stróżyńskiej „Groby ofiar stalinizmu” na stronie pod tym linkiem: http://www.wronki.pl/groby-ofiar-stalinizmu.html Poza tym warto sięgnąć do dwóch ważnych publikacji poświęconych więźniom politycznym, mianowicie do „Powrotu do Wronek. Więzienie narzędziem politycznych represji w latach 1945-56”, red. Klemens Stróżyński, Wronki 2013, a także do „Więźniowie Wronek w okresie stalinowskim”, cz. 1: „Lata 1945–1948”, oprac. Grzegorz Barczykowski i Łukasz Przybyłka, Poznań 2016 (w przygotowaniu część 2 i 3).
Zamieszczona poniżej lista jest adresowana szczególnie do rodzin zmarłych więźniów politycznych. Jej zadaniem jest pomoc w odnalezieniu grobu kogoś bliskiego, dla kogo „«nagrodą» za walkę o Wolną Polskę było więzienie, cierpienie i śmierć” za murami wronieckiego więzienia (cyt. z nagrobka gen. Eugeniusza Luśniaka). Latem tego roku na cmentarzu parafialnym dwie rodziny więźniów politycznych odnalazły miejsce spoczynku: śp. Stanisława Kundzicza (1922–1946) i śp. Antoniego Ostrowickiego (1920–1952). Niedługo przy obu mogiłach powstaną trwałe upamiętnienia.
R.I.P.
Opracował Piotr Pojasek. Wronki, lipiec 2018 r.
***
Poniżej znajduje się pełna wersja opracowanej przez Janinę Okoniewską i Wandę Pierzchlewiczową „Listy zmarłych więźniów Zakładu Karnego we Wronkach z lat 1945–1956” zaczerpniętej z drugiego wydania: „Powrotu do Wronek. Więzienie narzędziem politycznych represji w latach 1945-56”, w red. Klemensa Stróżyńskiego, Wronki 2013, s.144–165:
Źródła informacji przytaczane wielokrotnie:
Ks. Więź. [rok] k… nr [nr bież.] – Księga Więźniów Wronki. [skrócony ujednolicony tytuł dla różnych ks. więź.]
Skorow. [rok] – Skorowidz Więźniów [do Ksiąg Więźniów]
Zorza [nr] … – Zorza. Rodzinny Tygodnik Katolików. 1989 nr… ,,Wronki 1946-56” [z listą 219 więźniów zmarłych]. W opracowaniu Tadeusza Swata.
*1. – ZKW Wykaz… Zmarłych – oprac. na podst. ,,Księgi głównej więźniów” maszynopis, kserokopia w OKP.
*2. – ZKW Wykaz… Zmarłych – oprac. na podst. ,,Księgi głównej więźniów karnych”; maszynopis, kserokopia w OKP.
*3. – ZKW Wykaz… Zmarłych – oprac. na podst. ,,Księgi ewidencji osób wojskowych”; maszynopis, kserokopia w OKP.
*4. – OZZK Poznań Wykaz osób skazanych w latach 1944-56 za przestępstwa antypaństwowe, których stracono bądź zmarli (z 24.06.1989.); maszynopis, kserokopia w OKP.
*5. – OZZK Poznań Wykaz… skazanych… 1944-56… (uzupełnienie), z 24.11.1989.; maszynopis, kserokopia w OKP.
*6. – USC Wronki. Zmarli [rok] Akt nr…
*7. – Syndykat zbrodni. Kartki z dziejów UB i SB w czterdziestoleciu PRL. Paryż 1986 s…
*8. – Grupiński Eligiusz: Ofiary ZK we Wronkach… Wybrane noty… R. Nadnotecki T. XXI, 1990 s…
*9. – Turlejska Maria: Te pokolenia żałobami czarne… Warszawa 1990 s…
*10. – Woźniak Piotr: Zapluty karzeł reakcji. 1982 s…
*11. – CZZK [I] Lista osób straconych w więzieniach polskich w l. 1944-56. Warszawa 1990. [II] Lista osób zmarłych w więzieniach polskich w l. 1944-56. Warszawa 1993. [na prawach rękopisu, wydruk komputerowy].
*12. – [tzw. lista zmarłych więźniów ZKW Hądzlika].
Uwagi: 1) ksiąg więziennych istnieje 11, do tego 10 ksiąg skorowidzów; 2) w tekście ,,Listy” stosowane są nawiasy ( ) w zasadzie dla informacji spoza źródła głównego, przytaczanego; dla innych wersji faktu, oraz nawiasy [ ] dla informacji, wyjaśnienia, komentarza od autorek tekstu.
Zastosowane w tekście skróty (częściej używane):
CZZK – Centralny Zarząd Zakładów Karnych
Dekr. o O.P. – Dekret o ochronie państwa (Dekret PKWN z 30.10.1944.)
DOW – [tu:] Dowództwo Obrony Warszawy
k. – karta
KKWP – Kodeks Karny Wojska Polskiego (z dn. 23.09.1944.)
MKK – Mały Kodeks Karny
NSW – Najwyższy Sąd Wojskowy
OKP – [tu:] Okręgowa Komisja Badania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu. Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu
OSA – Okręgowy Sąd Apelacyjny
OZZK – Okręgowy Zarząd Zakładów Karnych w Poznaniu
PR – Polskie Radio
PUBP – Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego
SA – Sąd Apelacyjny
SG – Sąd Grodzki
SO – Sąd Okręgowy
SP – Sąd Polowy
SR – Sąd Rejonowy
SSK – Specjalny Sąd Karny
SW – Sąd Wojewódzki
SWG… – Sąd Wojskowy Garnizonu…
,,t.a.” – tymczasowo aresztowany[?], tajne akta[?], tylko areszt[?] – skrót wpisywany w dokumentach zamiast danych na temat kwalifikacji prawnej.
transp. – transport
UPA – Ukraińska Powstańcza Armia
USC – Urząd Stanu Cywilnego
V.D. – volksdeutsche (osoby wpisane w czasie okupacji hitlerowskiej na niemiecką listę narodowościową)
WBW – Wojsko Bezpieczeństwa Wewnętrznego
WPR – Wojskowa Prokuratura Rejonowa
WSG – Wojskowy Sąd Garnizonowy
WSKBW – Wojskowy Sąd Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego
WSO – Wojskowy Sąd Okręgowy
WS 1 Armii WP – Wojskowy Sąd…
WSP – Wojskowy Sąd Polowy
WSR – Wojskowy Sąd Rejonowy
WUBP – Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego
ZKW – Zakład Karny Wronki
Kopiowanie, modyfikowanie, publikacja oraz dystrybucja całości lub części artykułu bez uprzedniej zgody właściciela – są zabronione.